EVERYDAY MINERALS Mineral Highlighter Sunny All Over 4,8 g

The Sunny All Over Mineral Highlighter is a slightly sheer highlighter with a hint of peach. It suits every skin tone perfectly, and makes it glow like the warm rays of the sun. For easy and quick application, I recommend applying the powder with a bulky Kabuki brush.If you're not sure if this shade is right for you, y... more
22.84 EUR without VAT
In stock
27.64 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Shipping to all European countries
We will deliver your order across the EU
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Description and parameters
Review (0)

EVERYDAY MINERALS Mineral Highlighter Sunny All Over 4,8 g

The Sunny All Over Mineral Highlighter is a slightly sheer highlighter with a hint of peach. It suits every skin tone perfectly, and makes it glow like the warm rays of the sun. For easy and quick application, I recommend applying the powder with a bulky Kabuki brush.

If you're not sure if this shade is right for you, you can try a swatch first.

Why will you love it?❤️

Sunny All Over gives you a natural glow and highlights your skin contours without applying makeup too heavily on the skin. You won't even feel its light, powdery texture on your skin, yet it gives you a flawless, radiant look.

Everyday Minerals produces natural decorative cosmetics in which you will not find petroleum derivatives, synthetic dyes, bismuth oxychloride, artificial perfumes, SLS, mineral oils or paraffin. Only selected ingredients are used that are kind to the skin and the environment.

ParametersAdd to Compare
Weight
4.8 g
Consistency
Loose
Sticky
Gluten-free
Cover
Plastic
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
USA
Tips for use
Sama vím, jak je nákup dekorativní kosmetiky přes internet náročný. Někdy i přes sebevětší snahu výrobců se odstín vyobrazený na fotce může trochu lišit od skutečnosti (často záleží i na nastavení Vašeho monitoru). Bohužel po otevření produktu a zjištění jeho odstínu již není možné daný produkt vrátit, i když je zcela nepoužitý. Chráníme tím především Vás, naše zákaznice. Nikdy se Vám tak nestane, že byste od nás dostaly například rtěnku, kterou před Vámi otevřel už někdo jiný ❤️
Use
Vsypte malé množství minerálnho rozjasňovače do víčka. Zamíchejte v něm štětcem, až se minerály rovnoměrně naberou do štětin. Naneste jej na oblasti, které chcete rozjasnit - úhel pod obočím, vnitřní oční koutky, vrcholky lícních kostí, na hranu nosu, nad horní ret...
Ingredients
Mica. May Contain (+/-): Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Titanium Dioxide (CI 77891).
Storage
Přírodní kosmetiku je nejlepší skladovat na chladnějším a suchém místě. Nevystavujte ji přímému slunečnímu záření, ani mrazu. Sluneční záření ji totiž může znehodnotit nebo snížit dobu expirace. Zároveň při používání kosmetiky dodržujte hygienická doporučení, například u produktů v kelímku používejte na jejich nabírání kosmetickou špachtličku, produkty po použití vždy uzavírejte a udržujte v čistotě okraje lahviček. Uchovávejte mimo dosah dětí.
Notice
Určeno pouze k vnějšímu použití. Avšak ani přírodní kosmetiku nepoužívejte na otevřené rány. Při zasažení očí vyplachujte alespoň 15 minut vlažnou vodou od vnitřního koutku k vnějšímu. V případě, že nosíte kontaktní čočky, před vymýváním je odstraňte. Pokud dojde k podráždění, vyhledejte pomoc lékaře. Před prvním použitím se doporučuje provést tzv. patch test, tj. aplikovat a otestovat kosmetický přípravek na jeho snášenlivost na malé plošce pokožky, nejlépe na zápěstí a počkat 24 hodin. Touto metodou se může předejít nástupu alergických reakcí a přecitlivělosti na daný výrobek. Pokud se po aplikaci projeví alergická reakce, povrch pokožky omyjte vlažnou vodou. Výrobek okamžitě přestaňte používat. Pokud alergická reakce přetrvá po delší dobu, vyhledejte lékařskou pomoc.
Vegan
Suitable for vegans
Product not yet rated
Accessories

EVERYDAY MINERALS Mineral Highlighter Sunny All Over 4,8 g

Email address into which you will receive a response
Enter contact phone number
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR