EVERYDAY MINERALS Mineral Make-up Light 2N Matte 4,8 g

Mineral make-up in shade Light 2N is suitable for lighter skin with neutral undertones. Its mineral formula ensures a matte finish, unifies uneven skin tone, covers imperfections and fine lines without leaving a mask feeling on the face. The texture of the make-up allows the skin to breathe freely while naturally unify... more
26.55 EUR without VAT
In stock
32.13 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Shipping to all European countries
We will deliver your order across the EU
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Description and parameters
Review (0)

EVERYDAY MINERALS Mineral Make-up Light 2N Matte 4,8 g

Mineral make-up in shade Light 2N is suitable for lighter skin with neutral undertones. Its mineral formula ensures a matte finish, unifies uneven skin tone, covers imperfections and fine lines without leaving a mask feeling on the face. The texture of the make-up allows the skin to breathe freely while naturally unifying and brightening the complexion. I recommend using the Flat Top Everyday Minerals brush to apply mineral makeup.

Why will you love it? ❤️

Mineral make-up leaves the skin fresh, unified and without a trace of shine. Thanks to its formula, the make-up can be layered so you can achieve coverage as needed. It is suitable for all skin types, from normal to combination to oily skin. Everyday Minerals manufactures natural decorative cosmetics that contain no petroleum derivatives, synthetic dyes, artificial fragrances, SLS, mineral oil or paraffin. Only selected ingredients are used that are kind to the skin and the environment.

If you're not sure if this shade is right for you, you can try a swatch first. At the same time, I have prepared a little guide for you on the blog to help you get to know the shades.

ParametersAdd to Compare
Use
Pour the required amount of mineral make-up into the lid. Stir it in with a brush until the powder is evenly packed into the bristles. Apply make-up in circular motions on the skin. Remember, less is more - start with less make-up and gradually add layers until you reach the desired coverage. Before applying make-up, it is a good idea to moisturise the skin with a suitable cream.
Weight
4.8 g
Scents
Unscented
Consistency
Loose
Vegan
Suitable for vegans
Sticky
Gluten-free
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
USA
Skin type
Normal
Skin type
Greasy
Skin type
Mixed
Tips for use
Sama vím, jak je nákup dekorativní kosmetiky přes internet náročný. Někdy i přes sebevětší snahu výrobců se odstín vyobrazený na fotce může trochu lišit od skutečnosti (často záleží i na nastavení Vašeho monitoru). Bohužel po otevření produktu a zjištění jeho odstínu již není možné daný produkt vrátit, i když je zcela nepoužitý. Chráníme tím především Vás, naše zákaznice. Nikdy se Vám tak nestane, že byste od nás dostaly například rtěnku, kterou před Vámi otevřel už někdo jiný ❤️ Vzorečky make-upů, které máme dostupné, najdete v obchůdku přímo v kategorii VZORKY. Pokud tam vzorečky některých make-upů nenajdete, bohužel je od výrobce nemáme k dispozici. Můžete ale čas od času do této kategorie mrknout, třeba se tam vzoreček, na který čekáte, objeví. Jednáme s výrobci a snažíme se jich pro Vás získat co nejvíce, aby byl výběr přírodního make-upu jednodušší.
Notice
Určeno pouze k vnějšímu použití. Avšak ani přírodní kosmetiku nepoužívejte na otevřené rány. Při zasažení očí vyplachujte alespoň 15 minut vlažnou vodou od vnitřního koutku k vnějšímu. V případě, že nosíte kontaktní čočky, před vymýváním je odstraňte. Pokud dojde k podráždění, vyhledejte pomoc lékaře. Před prvním použitím se doporučuje provést tzv. patch test, tj. aplikovat a otestovat kosmetický přípravek na jeho snášenlivost na malé plošce pokožky, nejlépe na zápěstí a počkat 24 hodin. Touto metodou se může předejít nástupu alergických reakcí a přecitlivělosti na daný výrobek. Pokud se po aplikaci projeví alergická reakce, povrch pokožky omyjte vlažnou vodou. Výrobek okamžitě přestaňte používat. Pokud alergická reakce přetrvá po delší dobu, vyhledejte lékařskou pomoc.
Storage
Natural cosmetics are best stored in a cooler, dry place. Do not expose it to direct sunlight or frost. Sunlight can devalue it or reduce its expiry date. At the same time, when using cosmetics, follow the hygiene recommendations, for example, use a cosmetic spatula to scoop the products in the cup, always close the products after use and keep the edges of the bottles clean. Keep out of reach of children.
Ingredients
Mica, May Contain (+/-): Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499)
Product not yet rated
Related products
Accessories

EVERYDAY MINERALS Mineral Make-up Light 2N Matte 4,8 g

Email address into which you will receive a response
Enter contact phone number
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR