EVERYDAY MINERALS Cover Jojoba Concealer 1.7 g

Perfectly covers dark hyperpigmentation Clean, simple formula Easy-to-build coverage Lightweight, natural feel Lightly hydrating formula This lightly tinted color corrector is ideal for helping to cover dark hyperpigmentation. We love how it works to create a uniform complexion that's ready for whatever makeup you... more
16.62 EUR without VAT
In stock
20.11 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Shipping to all European countries
We will deliver your order across the EU
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Description and parameters
Review (0)

EVERYDAY MINERALS Cover Jojoba Concealer 1.7 g

  • Perfectly covers dark hyperpigmentation
  • Clean, simple formula
  • Easy-to-build coverage
  • Lightweight, natural feel
  • Lightly hydrating formula

This lightly tinted color corrector is ideal for helping to cover dark hyperpigmentation. We love how it works to create a uniform complexion that's ready for whatever makeup you're in the mood to create, every day.

OUR JOJOBA COLOUR CORRECTORS

Our colour correctors are designed to combat the unwanted skin problems we all face. The highly refined yet profoundly simple formula contains just the right amount of premium jojoba for extra skin hydration and lasting power. Each color boasts its own unique properties, from covering redness to lightening under-eye circles and old acne scars, making these color correctors a MUST-have in any true makeup lover's everyday collection. Apply under a mineral foundation or concealer to fine-tune the desired coverage.

We believe in using gentle ingredients in our cosmetics. We source only pure, luxury ingredients to keep you beautiful and to keep the world sustainable and healthy. Our cosmetics are formulated WITHOUT: Among other potentially harmful ingredients, they are free of petrochemicals, lake dyes, talc, bismuth oxychloride, synthetic perfumes, SLS, mineral oil, parabens and paraffin.

Why will you love it? ❤️

Great for covering pigmentation in the face.

ParametersAdd to Compare
Weight
1,7 g
Scents
Unscented
Consistency
Loose
Cover
Plastic
Sticky
Gluten-free
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
USA
Use
Vsypte trochu korektoru do víčka. Pro snadnou a přesnou aplikaci použijte speciální štětec na korektor, se kterým jej naneste na místa, která potřebují extra zakrytí. Korektor naneste ještě před použitím make-upu.
Notice
Určeno pouze k vnějšímu použití. Avšak ani přírodní kosmetiku nepoužívejte na otevřené rány. Při zasažení očí vyplachujte alespoň 15 minut vlažnou vodou od vnitřního koutku k vnějšímu. V případě, že nosíte kontaktní čočky, před vymýváním je odstraňte. Pokud dojde k podráždění, vyhledejte pomoc lékaře. Před prvním použitím se doporučuje provést tzv. patch test, tj. aplikovat a otestovat kosmetický přípravek na jeho snášenlivost na malé plošce pokožky, nejlépe na zápěstí a počkat 24 hodin. Touto metodou se může předejít nástupu alergických reakcí a přecitlivělosti na daný výrobek. Pokud se po aplikaci projeví alergická reakce, povrch pokožky omyjte vlažnou vodou. Výrobek okamžitě přestaňte používat. Pokud alergická reakce přetrvá po delší dobu, vyhledejte lékařskou pomoc.
Storage
Přírodní kosmetiku je nejlepší skladovat na chladnějším a suchém místě. Nevystavujte ji přímému slunečnímu záření, ani mrazu. Sluneční záření ji totiž může znehodnotit nebo snížit dobu expirace. Zároveň při používání kosmetiky dodržujte hygienická doporučení, například u produktů v kelímku používejte na jejich nabírání kosmetickou špachtličku, produkty po použití vždy uzavírejte a udržujte v čistotě okraje lahviček. Uchovávejte mimo dosah dětí.
Ingredients
Mica, Jojoba Esters, May Contain (+/-): Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI77499), Ultramarines ( CI 77007), Chromium Oxide Greens ( CI 77288)
Vegan
Suitable for vegans
Product not yet rated

EVERYDAY MINERALS Cover Jojoba Concealer 1.7 g

Email address into which you will receive a response
Enter contact phone number
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
100% Vegan Cosmetic
Sustainable. Non-toxic. Cruelty-free.
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR